İzmir Engelsiz Okul Modeli Bilgilendirme Toplantısı (26 Mart 2013 – Ege Palas Oteli)

Yazı Boyutu:

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülen 'Özel Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi' kapsamında İzmir'de 'Engelsiz Okul Modeli' bilgilendirme toplantısı düzenlendi.


Bilgilendirme ve kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla gerçekleştirilen toplantılarda, Türkiye'deki mevcut yasaların Avrupa Birliği mevzuatına uyumlu hale getirilmesi için proje kapsamında yapılan çalışmalar ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda yürüttüğü çalışmalar, İl Milli Eğitim Müdürlükleri'nin proje kapsamındaki rolleri, pilot illerde verilen bütünleştirme ve Engelsiz Okul Modeli eğitimlerine ilişkin bilgiler paylaşıldı.


Projenin kalite güvencesi ve izleme-değerlendirme sürecinin ikinci aşaması kapsamındaki bu toplantılarda, pilot illerde yapılan eğitimlerle ve bu eğitimlerin okul uygulamaları, öğretim-öğrenim süreçleri ve aileler ile işbirliği konuları üzerindeki etkilerine ilişkin deneyimler aktarıldı. Toplantılarda ayrıca proje kapsamında yapılması planlanan çalışmalarla ilgili bilgilere de yer verildi.


Ayrıca öğrencilerin okul öncesinden ilköğretime, ilköğretimden orta öğretime ve eğitim hayatından istihdama yapacakları geçiş sürecinde Engelsiz Okul Modeli'nin beklenen faydalarına ilişkin bilgiler de katılımcılarla paylaşıldı.


İl Milli Eğitim Müdürlüğü ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, MEB Özel Eğitim Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim Politikaları Grup Başkanı Ayşe Hale Bacakoğlu, proje kilit uzmanı Dr. Phil Bayliss hazır bulundu.


Katılımcılar arasında Rehberlik Araştırma Merkezi yetkilileri, özel eğitim öğretmenleri, hizmet içi eğitimlerden sorumlu öğretmenler, okul aile birliği temsilcileri, aileler, çocuklar, STK temsilcileri ve toplum önderleri yer aldı.

İzmir formatörleri Erbil Boztepe ve Cengiz Teğiş ise İzmir'de proje kapsamında yapılmakta olan çalışmalara ilişkin birer sunum gerçekleştirdi.

 

Tüm Haberler